Obróbka introligatorska decyduje o ostatecznym kształcie książki. Niezależnie od nakładu każdy egzemplarz jest dla nas równie ważny.

Marek Omasta, Dyrektor produkcji

Introligatornia

Wierzymy, że każda książka zasługuje na wyjątkową oprawę. Dlatego w naszej drukarni nie tylko drukujemy je metodą cyfrową w wysokiej jakości, ale i oprawiamy najstaranniej, jak tylko jest to możliwe. Dzięki szerokiej wiedzy i bogatemu doświadczeniu, wykonane przez nas oprawy książek zachwycają dbałością o detale. Wysoką jakość opraw introligatorskich udaje nam się zagwarantować dzięki nowoczesnej i kompleksowo wyposażonej pracowni introligatorskiej, w której znaleźć można rozwiązania wyznaczające standardy przemysłowe, m.in. systemy producentów takich jak szwajcarskie Müller Martini i Hunkeler, włoska Meccanotecnica i japoński Horizon.

Müller Martini Alegro A7
Nasza 19-szczękowa linia do oprawy klejonej i szyto-klejonej Müller Martini Alegro z systemem Motion Control, sterującym indywidualnymi napędami za pomocą serwomotorów, umożliwia wykonanie zleceń w rekordowo krótkim czasie i przy zachowaniu najwyższej jakości. Alegro umożliwia produkcję w niezwykle szerokim spektrum formatów – od bardzo małego rozmiaru do formatu A3. Częścią wyposażenia linii są także połączony z nią trójnóż Granit oraz sztaplarka.

 • najwyższa jakość książek, niezależnie od wielkości nakładu
 • rekordowo krótki czas wykonywania nastawu maszyny
 • wydajność do 7 000 broszur na godzinę
 • szerokie spektrum formatów od 75×100 mm do 320×480 mm i grubości od 1 do 65 mm

Müller Martini Diamant 35 MC
Pierwsza w Polsce automatyczna linia do oprawy złożonej, idealna do produkcji nisko- i średnionakładowej, ze względu na krótki całkowity czas przezbrojenia, możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu serwomotorów. Müller Martini pozwala na perfekcyjną oprawę książek w dużym zakresie formatów. Po zawieszeniu bloku książkowego w okładkę, książka w maszynie do wypalania rowka i prasowania otrzymuje swoją ostateczną, trwałą formę. Opatentowany sposób wypalania rowka i prasowania bloku książkowego gwarantuje powstanie książki o idealnym kształcie.

 • wydajności do 2 100 opraw/godz.
 • format min. 100×100 mm, format maks. 270×380 mm
 • możliwość zaokrąglanie grzbietów bloków książkowych
 • idealne prasowanie gotowych książek.

Horizon BQ-270 z trójnożem
Jednoszczękowa oklejarka z automatycznym nastawieniem do oprawy broszur klejonych. Jest przeznaczona do oprawy gorącym klejem. Wyposażona została w zespół frezujący, układ oklejania bocznego i wyciąg oparów. Pozwala wykonywać klejenie książek i katalogów o dowolnej grubości w bezkompromisowej jakości i trwałości klejenia.

 • format oprawy min. 145×105 mm, format maks. 320×320 mm
 • grubość oprawy od 1 do 65 mm
 • format okładki min. 135×225 mm, format maks. 320×660 mm
 • gramatura okładki 80 do 300 g/m² (100 do 350 g/m² – w przypadku papieru powlekanego).

Hunkeler Book Solution
Specjalistyczny system do łamania i cięcia zadrukowanych na urządzeniach rolowych wstęg papieru. Pierwsze tego typu urządzenie pracujące w Europie Środkowej, którego premiera miała miejsce w 2015 roku. System jest skonfigurowany do pracy z prędkością maksymalną do 200 m/min oraz szerokością wstęgi papieru do 558 mm. Dzięki niemu otrzymujemy idealnie pocięte oraz sklejone bloki książek, które idealnie poddają się dalszej obróbce na linii do oprawy klejonej Müller Martini Alegro.

Niciarki Meccanotecnica Universe Sewing
Bloki szyte przygotowujemy za pomocą niciarek Universe Sewing, włoskiej firmy Meccanotecnica, przystosowanych specjalnie do zszywania nićmi wydruków cyfrowych. Praca maszyny jest w wysokim stopniu zautomatyzowana. Urządzenie eliminuje tradycyjne pracochłonne procesy falcowania i zbierania wkładów oraz umożliwia szycie nićmi książek w małych nakładach.

Za pomocą oprogramowania Xerox FreeFlow Core przygotowujemy montaże impozycyjne z odpowiednią sekwencją arkuszy. Stos zadrukowanych arkuszy jest odbierany przez maszynę automatycznie za pomocą podajnika podciśnieniowego. W nadrukowanych na arkuszach kodach kreskowych zawarte są wszystkie informacje o książce. Urządzenie odczytuje te kody, falcuje, zbiera i zszywa nićmi arkusze książki w zadanej sekwencji. Gotowe bloki książek są automatycznie rozdzielane, a końce nitek – skrócone na długość około 10 mm. Na wyjściu otrzymujemy perfekcyjnie zszyte bloki książek gotowe do dalszych obróbek introligatorskich.

StitchLiner MARK III firmy Horizon z podajnikiem do druku cyfrowego oraz trójnożem do cięcia bloków
Pierwsza instalacja w Polsce. W pełni zautomatyzowany system introligatorski zaprojektowany do pracy w drukarni cyfrowej, charakteryzujący się wysoką wydajnością i gwarantujący ponadstandardową jakość oprawy. StitchLiner Mark III jest wyposażony w specjalny podajnik do arkuszy zadrukowanych cyfrowo, w którym zainstalowany został czytnik weryfikujący kompletność pobieranych składek. Zebrane kartki są wyrównywane (i w razie konieczności bigowane), dzięki czemu osiągana jest doskonała precyzja pracy, dotąd niespotykana w tego typu urządzeniach. Następnie kartki przekazywane są do agregatu szyjącego, gdzie są szyte na tzw. „siodełku”. Potem broszura kierowana jest do trójnoża, który obcina ją z trzech stron.

 • format szytych broszur: od 90×120 mm do 240×350 mm w opcji portretowej lub do 285×265 mm w opcji albumowej
 • możliwość szycia broszur do objętości 140 stron w przypadku papierów niepowlekanych o gramaturze 70 g i 96 stron przy zastosowaniu papierów powlekanych o gramaturze 170 g
 • oprawa z zastosowaniem zarówno zszywek płaskich, jak i z oczkiem (tzw. eurozszywek)
 • możliwość szycia dwóch broszur jednocześnie
 • maksymalna wydajność linii: 6000 cykli na godzinę podczas produkcji A3/A4 (portretowo) oraz 5300 cykli podczas produkcji broszur w formacie A4 (albumowo). W przypadku zastosowania wycinki możliwość uzyskania 12000 cykli na godzinę.

Oklejarka Horizon BQ 480 PUR do oprawy miękkiej
Jeden z najnowszych produktów firmy Horizon dostępnych na rynku europejskim, umożliwia oklejanie książek w technologii klejenia klejem poliuretanowym (PUR). Przeznaczony do klejenia książek o wymaganej podwyższonej wytrzymałości, do klejenia małych nakładów oraz do oprawiania pojedynczych kartek. Umożliwia zastosowanie w oprawie miękkiej bezszyciowej wyrafinowanych, trudnych surowców – papierów powlekanych (kredowych). Użycie kleju PUR gwarantuje świetną wytrzymałość oprawionych książek (dużo wyższą niż w przypadku klejenia hot-meltem) i pewność, że grubsze, sztywniejsze i powlekane surowce nie będą się rozklejać podczas użytkowania publikacji. W Totemie oklejarka Horizon połączona została w linii z trójnożem HT-1000 obcinającym książki o różnych formatach w jednym procesie produkcyjnym, bez udziału operatora.

 • krótki czas przygotowania do pracy – dzięki zastosowaniu pełnej automatyzacji
 • wyposażona w skaner pomiaru grubości wkładu, przez co możliwe jest klejenie książek w technologii „on demand”
 • ponadprzeciętna precyzja i dokładność oklejania, zachowywana w całym nakładzie
 • możliwe klejenie grzbietów o grubości od 1 do 65 mm
 • możliwe bigowanie okładek 4 lub 6 bigami (doskonale nadaje się do opraw z tzw. skrzydełkami)

 

JetVarnish 3D
Specjalistyczne rozwiązanie do cyfrowego miejscowego powlekania druku lakierem UV w technologiach 2D (płaskiej, imitującej sitodruk) i 3D (wypukłej). Zastosowanie warstwy lakieru 3D daje efekt trójwymiarowości i przestrzenności, lakier jest wyraźnie wyczuwalny przy dotyku. 
Wydawcom Totemu nowy sposób uszlachetniania – 3D Touch – pozwala uzyskać ponadstandardową jakość okładek – wydruki z zastosowaniem 3D Touch to żywe, pogłębione kolory, dotąd trudno osiągalne efekty wizualne i zarazem wysoka ekskluzywność. 
Technologia jest w pełni cyfrowa. Umożliwia to znaczące skrócenie czasu produkcji, nie ma bowiem etapu czasochłonnych i kosztownych przygotowań, które są nieuniknione przy zastosowaniu tradycyjnych metod uszlachetnień lakierami i foliami.  

 • nakładanie uszlachetnień (lakierów 2D i 3D) jednocześnie – w jednym przejściu przez maszynę
 • nanoszona warstwa lakieru może mieć grubość od 3 do 200 mikronów
 • można lakierować bardzo drobne elementy, z pasowaniem rzędu +/-200 mikronów – dzięki zastosowaniu bardzo precyzyjnych głowic piezo, w technologii kropli na żądanie (drop-on-demand), o ich zmiennej wielkości
 • utrwalanie lakieru w locie przez zintegrowane lampy UV, w wyniku czego uszlachetnione arkusze mogą być poddawane dalszej obróbce bez strat czasowych
 • iFoil – dodatkowy moduł do tłoczenia foliami
 • szeroki zakres gramatur (135-600 g/m2) i surowców, na których można stosować 3D Touch: papiery powlekane z laminatem lub bez, PCV, PET. W przypadku uszlachetniania na wydrukach cyfrowych nie jest konieczna wcześniejsza laminacja lub lakierowanie
 • możliwość obróbki formatów B2 w prędkości produkcyjnej do 3000 arkuszy na godzinę
 • AIS SmartScanner – umożliwia bieżące kontrolowanie i korygowanie pasowania uszlachetniania do wcześniejszego zadruku.

Automat do produkcji okładek Kolbus Casemaker DA 260
Jedna z najnowszych instalacji w naszej drukarni. Maszyna do w pełni zautomatyzowanej produkcji okładek książkowych w oprawie twardej – w tym okładek kombinowanych, z użyciem tektury z pianką poliuretanową, a także elementów kalendarzy ściennych (tzw. główek). Idealny do małych nakładów, umożliwiający – dzięki odrębnym napędom – ekstremalnie krótkie czasy przestojów i niewielkie straty materiałowe. Mała liczba przestojów powoduje, że wszelkie standardowe produkty można produkować z maksymalną prędkością, a jednoosobowa obsługa i intuicyjna technika przezbrajania przyczyniają się do wysokiej efektywności pracy. Dodatkowo system wyposażony jest w magazyn dla tektury grzbietowej.

 • wydajność do 40 taktów/min.
 • format rozłożonej okładki min. 155 x 100 mm, maks. 670 x 390 mm
 • grubość tektury: maks. 4 mm
 • aktywny moduł do odzyskiwania energii z napędu maszyny.