Raport o stanie czytelnictwa 2020 – subiektywny przegląd
26.04.2021

Raport o stanie czytelnictwa 2020 – subiektywny przegląd

Tegoroczny raport Biblioteki Narodowej dotyczący czytelnictwa w Polsce można nazwać w pewnym sensie rozczarowującym (i to pomimo faktu, że poziom czytelnictwa rośnie). Pandemia miała namieszać w statystykach. Ostatecznie okazało się, że nie ma się czym emocjonować. Kto liczył na spektakularne zmiany w stosunku do lat ubiegłych, ten się zawiódł.

Czy Polacy czytają więcej?

Jak zawsze najważniejszą informacją jest, ile procent ankietowanych osób zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym roku to 42%. To o 3% więcej niż w poprzednim. Trudno nazwać to spektakularnym wzrostem, tym bardziej, że pandemia wydawała się wyjątkowo sprzyjać czytelnictwu. Pomimo ograniczonych kontaktów społecznych i izolacji, Polacy nie zaczęli masowo pochłaniać książek. Ciężko stwierdzić, co jest przyczyną tego stanu rzeczy. Na razie nie pozostaje nic innego, tylko cieszyć się ze wzrostu i obserwować, czy ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach. Moda na czytanie trwa w najlepsze, więc pozostaje nam tylko liczyć, że w kolejnych latach słupki będą pięły się w górę.

Kto czyta?

W czytelniczym rankingu przodują panie. Aż 51% kobiet deklaruje, że w 2020 roku sięgnęło po lekturę. Wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 33%. Co ciekawe, aż 44% panów zadeklarowało, że po prostu nie lubi czytać.

dziewczyna czytająca

Nie da się ukryć, że obecny poziom czytelnictwa zawdzięczamy w dużym stopniu młodzieży – w grupie wiekowej 15–18 lat po książki sięga aż 76% osób. Wiąże się to oczywiście z edukacją. Co ciekawe, aż 25% osób w tej grupie zadeklarowało, że nie przeczytało żadnej książki. Czyli da się przebrnąć przez edukację szkolną posiłkując się jedynie streszczeniami i opracowaniami lektur.

Książki cyfrowe czy tradycyjne?

Szczególnie ciekawa (z punktu widzenia drukarni) jest kwestia książki cyfrowej.
Nie da się ukryć, że pandemia przyśpieszyła cyfryzację niektórych sfer życia. Wiele osób zaczęło pracować w trybie zdalnym, z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, czy smartfony. Powszechniejszy dostęp do ekranów nie zmienił jednak upodobań Polaków. Wciąż zdecydowanie (95% ankietowanych) preferujemy czytanie z papieru niż z ekranu. Szumnie od czasu do czasu zapowiadany zmierzch książki papierowej jakoś nie chce nastąpić… Książki w formie cyfrowej najpopularniejsze są przede wszystkim wśród uczniów, co niewątpliwie wiąże się ze zdalnym trybem nauczania.

Skąd bierzemy książki?

Przede wszystkim kupujemy (45%). Warto tu zaznaczyć, że nieco chętniej niż w latach ubiegłych książki nabywamy za pośrednictwem internetu. Na pozostałych pozycjach znalazły się kolejno książki pożyczone od bliskich (35%), otrzymane w prezencie (34%), posiadane w naszej domowej biblioteczce (20%), wypożyczone z bibliotek publicznych (14%, spadek o 4% w stosunku do roku ubiegłego) oraz z innych bibliotek (4%). Te dane mogą być zaskakujące ze względu na niewielkie zmiany w stosunku do 2019 roku. W 2020 roku wciąż chętnie korzystaliśmy z bibliotek, pomimo wielomiesięcznego zamknięcia, a ograniczony kontakt społeczny nie powstrzymał nas od obdarowywania się książkami.

biblioteka

Ile książek mamy w domach?

To zależy. Budowanie swojego własnego księgozbioru w naszym kraju nie jest zjawiskiem powszechnym. Prawie ⅓ ankietowanych (31%) zadeklarowała, że w domu nie ma żadnych książek. Większość domowych biblioteczek składa się od 11 do 50 tytułów. Chociaż jest również ten 1%, który zadeklarował, że w swoim księgozbiorze ma ponad 1000 pozycji.

W raporcie brak spektakularnych wzrostów i spadków, dostarcza więc umiarkowanych emocji. Może więc lepiej w ich poszukiwaniu sięgnąć po lekturę? Dla dobra poziomu czytelnictwa przyszłorocznego raportu :).

Pełen Raport o stanie czytelnictwa znajdziecie tutaj.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.