3D Touch – nasza nowa technologia uszlachetniania druku
06.05.2020

3D Touch – nasza nowa technologia uszlachetniania druku

Inwestujemy nie tylko w innowacyjne systemy drukujące oraz introligatorskie. Systematycznie wdrażamy nowoczesne rozwiązania, dzięki którym wzrasta konkurencyjność naszej firmy. Mają one także wpływ na podniesienie jakości oferowanych przez Totem usług. Jednym z takich rozwiązań, o które ostatnio wzbogacił się nasz park maszynowy, jest urządzenie JetVarnish 3D (więcej o systemie JetVarnish 3D na www.totem.com.pl/introligatornia). Dzięki nowemu systemowi możemy uszlachetniać okładki w innowacyjnej technologii 3D Touch.

JetVarnish to specjalistyczne rozwiązanie do cyfrowego miejscowego powlekania druku lakierem UV w technologiach 2D (płaskiej, imitującej sitodruk) i 3D (wypukłej). W efekcie zastosowania 3D warstwa lakieru jest przestrzenna, daje wrażenie trójwymiarowości i jest wyraźnie wyczuwalna przy dotyku. W naszej drukarni istnieje możliwość dodatkowego uszlachetnienia surowców kolorowymi foliami – dzięki specjalnemu modułowi, w który wyposażony został JetVarnish.
Nowa technologia, 3D Touch, może być stosowana na papierach powlekanych z laminatem lub bez, PCV, PET. W przypadku uszlachetniania na wydrukach cyfrowych nie jest konieczna wcześniejsza laminacja lub lakierowanie. W inowrocławskiej drukarni będzie używana głównie do uszlachetniania okładek książek.

Efekt skóry węża uzyskany dzięki technologii 3D Touch.

Jakie korzyści dzięki 3D Touch dla Wydawców?

Cyfrowy system uszlachetnień 3D Touch to zupełnie nowa jakość w technologiach wykańczania druku. Wydawcom Totemu pozwoli uzyskać ponadstandardową jakość okładek. Wydruki z zastosowaniem 3D Touch to żywe, pogłębione kolory, dotąd trudno osiągalne efekty wizualne i zarazem wysoka ekskluzywność. W efekcie okładki uszlachetnione dzięki maszynie JetVarnish pozwalają wyróżnić się na tle mocno konkurencyjnego rynku wydawniczego i przyciągnąć uwagę potencjalnych czytelników. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia grafików i pracowników działów DTP. Okładki można bowiem uszlachetnić stosując różne faktury i wzory – bazując na gotowych, dostępnych w bibliotece Totemu schematach, jak i przygotowując autorskie projekty, precyzyjnie dostosowane do grafik zastosowanych w projektach okładek.

Efekty wypukłego lakieru uzyskane dzięki technologii 3D Touch.

Nowa technologia jest w pełni cyfrowa. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu produkcji. Nie ma etapu czasochłonnych i kosztownych przygotowań, które są nieuniknione przy zastosowaniu tradycyjnych metod uszlachetnień lakierami i foliami. Ponadto sam etap nakładania uszlachetnień jest stosunkowo szybki, a zarówno lakier w technologii 3D, jak i 2D można nakładać jednocześnie – w jednym przejściu przez maszynę. Utrwalanie lakieru następuje w locie przez zintegrowane lampy UV. Dzięki temu uszlachetnione arkusze są poddawane dalszej obróbce bez strat czasowych, pomijany jest bowiem etap dodatkowego suszenia.

Cyfrowe lakierowanie wybiórcze z efektem 3D to doskonałe rozwiązanie do niskich nakładów, w których specjalizuje się drukarnia Totem. Świetne jest także w przypadku, gdy potrzebna jest personalizacja także na poziomie zastosowanych uszlachetnień.

Loading...