Oprawa z grzbietem otwartym to oprawa eksponująca grzbiet bloku. Widoczne jest to wszystko, co w klasycznych oprawach jest zakryte. Wyeksponowane są nici łączące składki, klej introligatorski oraz to, co jest wydrukowane na zgięciu zewnętrznych arkuszy każdej składki. Dzięki temu możliwe do uzyskania są dodatkowe efekty wizualne, szczególnie, gdy użyje się kolorowych nici lub świadomie zadrukuje „grzbiety” składek.

W tym typie oprawy okładka nie posiada grzbietówki, czyli kartonowego paska usztywniającego i zakrywającego grzbiet (w przypadku miękkiej okładki – części okalającej grzbiet). Okładka może być kartonowa (oprawa miękka) lub tekturowa (oprawa twarda). Składa się z dwóch osobnych okładzin przyklejonych za pomocą wyklejki , osobno do pierwszej i do ostatniej strony wkładu. 

Dla wyrafinowanych wydawnictw

Doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju plannerach, portfolio, wyrafinowanych katalogach, czy raportach. Pozorna surowość oprawy, wrażenie jej niekompletności w połączeniu z zastosowanymi naturalnymi, certyfikowanymi surowcami wnętrza i okładki, powodują, że jest chętnie wybierana do wydawnictw aspirujących do miana ekologicznych. Do oprawy z grzbietem otwartym świetnie pasują uszlachetnienia tradycyjne – szczególnie tłoczenia na sucho lub ślepe sztancowania.

Loading...