Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa zbiór pytań i odpowiedzi związanych z zastosowaniem technologii 3D Touch. Wszystkie pytania są autentycznymi pytaniami zadanymi przez naszych Klientów lub uczestników konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch. Wierzymy, że będą dla Państwa podpowiedzią i swego rodzaju dodatkową instrukcją nt. możliwości i wymagań technicznych związanych z cyfrowymi uszlachetnieniami. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania – prosimy o kontakt.

 

Czy technologia 3D Touch to wyłącznie lakiery wypukłe 3D?
Nie. W ramach tej technologii możliwe jest zastosowanie kilku różnych uszlachetnień – lakierów płaskiego (2D), wypukłego (3D), a także kolorowych metalizowanych folii.

Ile uszlachetnień naraz można użyć w projekcie okładki?
W przypadku technologii 3D Touch możemy położyć dwa rodzaje lakierów – czyli 3D (wypukły) i 2D (płaski), a także folie metalizowane.

Jakie pliki należy przesłać do drukarni, jeśli chcemy uszlachetnić okładkę? Czy trzeba przygotowywać wizualizację okładki?
Przede wszystkim należy pamiętać o głównym pliku produkcyjnym – czyli projekcie okładki w pliku do druku (PDF). To ten można powiedzieć najważniejszy plik. Następnie należy przygotować pliki z maskami do uszlachetnień, jakie są planowane (czyli np. plik z maską z lakierem 3D, plik z maską ze złotą folią; ważne, aby każde uszlachetnienie było w osobnym pliku). Proszę też pamiętać o tej wskazówce z naszej strony internetowej:
„Uwaga, projekty graficzne wszystkich rodzajów uszlachetnień należy przygotować w tym samym rozrysie, w jakim przygotowana jest okładka (z uwzględnieniem właściwego położenia elementów dodatkowych, zachowując odpowiednie formaty i marginesy).”
Pliki z wizualizacjami (mockupy), nie są wymagane.

Jaka jest dopuszczalna wielkość czcionki w przypadku uszlachetnień?
Zarówno jeśli chcemy użyć lakierów 2D/3D lub folii, użyta w projekcie czcionka nie powinna być mniejsza niż 8 punktów. Jeśli planowane jest położenie na całej powierzchni okładki laminacji w postaci folii Soft Touch (a tak zalecamy), czcionka w tekstach poddanych uszlachetnianiu lakierami lub foliami może mieć minimalną wielkość 6 punktów.

Jakie są wymagania dotyczące plików w przypadku okładki miękkiej laminowanej ze skrzydełkami?
Czy wystarczą dwa pliki: jeden plik z rozrysem okładki i drugi PDF grafika CMYK 300 dpi o rozmiarach fizycznych dokładnie odpowiadających rozrysowi okładki, ze spadami 5 mm z każdej strony? Co jeszcze jest potrzebne?
Nie jest potrzebny plik z rozrysem okładki – ten plik jest wyłącznie dla Klienta, po to, aby właściwie zaplanować i zaprojektować okładkę dla odpowiedniego rodzaju oprawy i parametrów książki. W naszej drukarni do druku potrzebujemy plik z projektem okładki w odpowiednich wymiarach oraz ze spadami 5 mm z każdej strony.
Jeśli na okładce planowane są jakiekolwiek uszlachetnienia – wtedy potrzebujemy kolejnego pliku (lub kolejnych plików) – z maską (lub maskami) pod wybrane uszlachetnienia.
Tak jak piszemy w naszej instrukcji: “projekty graficzne wszystkich rodzajów uszlachetnień należy przygotować w tym samym rozrysie, w jakim przygotowana jest okładka (z uwzględnieniem właściwego położenia elementów dodatkowych, zachowując odpowiednie formaty i marginesy).”

Folie

Czy w ramach technologii 3D Touch można zastosować tylko jeden rodzaj folii?
Nie, można zastosować kilka rodzajów (kolorów), maksymalnie 3 rodzaje.

Jakie kolory folii są dostępne?
W Totemie w ciągłej ofercie są folie złota, srebrna, czerwona, granatowa, czarna oraz holograficzna (laser oraz dots).

Czy na folię Soft Touch można położyć lakier 3D i dodatkowo złotą folię?
Tak, na folię Soft Touch można położyć lakier punktowy 3D. Piszemy o tym na naszej stronie: „W celu uzyskania najlepszego efektu lakieru 3D, zalecamy położenie na całej uszlachetnianej powierzchni laminatu w postaci folii Soft Touch”. Na folię Soft Touch można także położyć folię metalizowaną.

Czy dopuszczalne jest położenie najpierw laminatu w postaci folii Soft Touch, potem folii błyszczącej, a potem warstwy metalicznej?
Nie. Na całej powierzchni okładki, w charakterze laminatu, można położyć jeden rodzaj folii. Do wyboru mamy folię Soft Touch, matową lub połysk (z tym, że na folii połysk mało efektownie wygląda lakier 3D – po prostu słabo wyróżnia się z tła). Folia srebrna lub też innego koloru może być położona na laminacie.

Czy elementy tłoczone folią mogą być na bigach?
Drobne elementy tak, duże powierzchnie nie.

Czy tzw. „tłoczona folia” jest naklejana na okładkę z kolorowym wydrukiem? Czy też folia znajduje się na całej okładce, a w miejscach zaznaczonych maska nie jest drukowana?
Folia nakładana (nie jest “drukowana”) jest na zadrukowany arkusz w miejscach wyznaczonych przez plik z odpowiednią maską. Kolor użyty w pliku maski nie ma związku z kolorem folii. Kolor czarny w pliku jest używany ze względu na największy kontrast (najlepsza widoczność detali), a kolor folii dobiera się w trakcie nakładania jej na wydruk – zgodnie z zamówieniem.

Czy folię w masce należy przygotować na spad?
Nie, powinna być odsunięta od linia cięcia o 2 mm.

Czy dwie folie mogą się ze sobą stykać?
Nie. Jeśli w masce mamy dwie różne folie w tej samej linii należy poprawić plik. Z przeprowadzonych prób wynika, że kładzenie drugiej folii, która dotyka innej, może powodować uszkodzenie pierwszej. Można użyć dwóch folii, ale powinny być odsunięte od siebie o ok. 2-3 mm.

Dlaczego nie powinno się kłaść folii na zadrukowany element?
Jeśli chcemy położyć folię metalizowaną na dany element graficzny okładki – dobrze usunąć go z projektu do druku. Dlaczego? Zasadniczo nie ma przeciwskazań, ale bywa, że zadrukowany fragment „wychodzi” spod folii – ze względu na minimalne (czasem o ułamek milimetra) przesunięcia. Uzyskujemy wtedy niepożądany efekt – pozornej niedokładności w nałożeniu folii.

 

Lakiery

Czy lakier 3D występuje też w kolorze złotym?
Lakier jest bezbarwny, przezroczysty. Nie występuje w żadnym kolorze. Można go położyć jednak na każdy zadrukowany element grafiki (w każdym kolorze).

W opisie na stronie Totemu lakier 2D jest porównany do sitodruku. Czy oznacza to, że elementy oznaczone jako 2D mogą być tylko jednokolorowe?
Porównanie do sitodruku ma pokazać pewne podobieństwo do uzyskanego efektu. To lakier płaski. Zastosowanie tego rodzaju lakieru oznacza jedynie, że lakierowane na okładce elementy będą płaskie, niewyczuwalne pod palcami, podobne do tradycyjnych metod lakierowania. Lakierować możemy każdy element graficzny okładki – w każdym kolorze (pamiętając o wspomnianych już ograniczeniach). Jedynie projekt lakierowania, czyli maska, musi być przygotowana z użyciem jednego koloru – 100% czerni.

Czy elementy uszlachetnione lakierami 2D lub 3D mogą stykać się z elementami tłoczonymi folią?
Tak, najpierw zostanie położona folia, a dopiero w następnym przejściu lakier 2D lub 3D.

Jaki jest wybór kolorów lakierów 2D i 3D ? Z waszej instrukcji wynika, że tylko czarny… Czy kolor grafiki pod maska też powinien być czarny?
Lakier nie ma koloru, jest bezbarwny. Możemy polakierować dowolny element graficzny projektu – zarówno lakierem płaskim 2D, jak i wypukłym, czyli 3D. Ten element graficzny (czy elementy graficzne), który będzie lakierowany, może być w każdym kolorze. Nigdzie nie piszemy, że można lakierować tylko czarne elementy. W pliku maski, czyli w pliku, w którym wskazujemy, co ma być lakierowane, wymagamy czarnego koloru (jest używany ze względu na największy kontrast i tym samym najlepszą widoczność detali).

Jaką grubość lakieru można maksymalnie uzyskać stosując lakier 3D?
W naszej drukarni możliwe jest uzyskanie grubości do 200 mikronów.

Czy elementy drukowane lakierem 3D mogą być wielokolorowe? Na przykład, czy kolorowa fotografia na okładce może być wydrukowana lakierem 3D?
Tak jak wyżej tłumaczyliśmy, lakier jest bezbarwny i można go położyć na każdy kolorowy element na okładce (pamiętając o wskazanych wyżej ograniczeniach/wskazówkach projektowych).
Lakierem niczego nie drukujemy. Najpierw drukujemy okładkę, a dopiero potem ją uszlachetniamy, czyli kładziemy lakiery lub folie na jej wybrane zadrukowane (lub niezadrukowane, szczególnie w przypadku folii) elementy/partie. Jeśli na okładce jest wydrukowana fotografia – możemy położyć na niej lakier – najlepiej płaski, czyli 2D. Można tak polakierować całą fotografię, można niektóre jej elementy – aby bardziej je uwypuklić lub zwrócić na nie uwagę.

Jak dużą powierzchnię można pokryć lakierem 3D?
Nie zaleca się na dużych powierzchniach stosować lakieru 3D w jednej apli – gdyż może się on “zapaść” i efekt nie będzie zadowalający. Lakier 3D najlepiej stosować na pewnych wybranych elementach okładki – napisach (tytule, autorze), ornamentach lub na większych powierzchniach, ale fakturowanych, będących pewnymi wzorami lub imitujących np. skórę zwierzęcia, krople deszczu, fakturę obrazu malarskiego.

Jakie są konkretne wymiary największego elementu, który można pokryć lakierem 3D?
Tak jak już pisaliśmy, im większa powierzchnia, tym większe zagrożenie dotyczące wad powierzchniowych. Sugerujemy, aby maksymalny lakierowany obiekt nie był większy niż 20 mm x 20 mm. W przypadku dużych powierzchni nie radzimy lakierować, tylko położyć warstwę laminatu na całej powierzchni.

Zamieszczam na grzbiecie tytuł książki. Zależy mi, aby był uszlachetniony lakierem 3D. W jakiej odległości od krawędzi go umiejscowić?
Tekst zamieszczony na grzbiecie, który chcemy pokryć lakierem, powinien być odsunięty od krawędzi na min. 1 mm. W przypadku zastosowania folii powinien być odsunięty nawet 2 mm.

Czy są jakieś ograniczenia w stosowaniu lakierów na okładce?
Jest kilka ograniczeń, są one opisane w naszej instrukcji:
– w projektach masek pod lakier 2D i 3D można używać elementów o grubości minimum 0,25 mm, położonych nie mniej niż 0,6 mm od siebie.
– lakier 3D nie może występować na liniach cięcia, bigach oraz zawinięciach.

Loading...