Prepress - od niego wszystko się zaczyna

Istotną rolę w procesie produkcji książek pełni prepress, czyli proces przygotowania plików do druku. W Totemie zarządza nim Michał Wojciechowski, doświadczony specjalista, pracujący w Totemie od 20 lat. Wspiera go zespół wysoko wykwalifikowanych technologów.

W naszej drukarni zależy nam na kompleksowej obsłudze każdego klienta i każdego przyjętego do realizacji zlecenia. Wykorzystujemy do tego najnowsze rozwiązania techniczne i informatyczne, dzięki którym procesy przygotowania do druku przebiegają bardzo sprawnie, a ich pełna automatyzacja pozwala na skrócenie czasu realizacji zlecenia.

Proces przygotowania plików do druku to kilka etapów, ściśle ze sobą powiązanych. Szczegółowe wymagania technologiczne dla wydawców zawarte są w PORADNIKU.

W pierwszym z etapów, tzw. preflightigu, korzystamy z oprogramowania Pitstop Pro firmy Enfocus. System ten sprawdza poprawność plików pdf pod kątem typowych błędów mogących wystąpić w przygotowanych przez klienta materiałach. Oprogramowanie generuje szczegółowe raporty o błędach, które wysyłane są do wydawców. Na życzenie udostępniamy narzędzia klientowi, dzięki którym może on samodzielnie sprawdzać przygotowane przez siebie pliki.  

Następnie zlecenia trafiają do systemu M.I.S. (Management Information System) firmy Profis, który pozwala efektywnie zarządzać procesami produkcyjnymi od momentu wykonania kalkulacji i wpłynięcia zamówienia do finalnego produktu. M.I.S. umożliwia automatyzację, integrację i optymalizację wszystkich procesów produkcyjnych, skupiając jednocześnie informacje o wszystkich zleceniach, które są aktualnie w produkcji lub były realizowane w przeszłości.

Kolejnym etapem przygotowania plików do druku jest impozycja. Na podstawie danych z M.I.S. oraz plików sprawdzonych przez operatora wykonuje się składkowanie oraz przesyła finalnie zmontowane pliki na wskazany system druku cyfrowego.

W procesie impozycji biorą udział trzy współpracujące ze sobą programy – FileTrain, który pobiera dane i określa sposób postępowania zależnie od zawartości plików, FreeFlow Core firmy Xerox, dokonujący właściwej impozycji oraz wspomniany już Pitstop Pro.

Wykorzystywane przez nas narzędzia są w stanie automatycznie przygotować materiały do druku, niezależnie od formatu planowanej książki, jej oprawy, objętości, czy rodzaju maszyny, na której ma zostać wykonana.

Mając na uwadze komfort naszych klientów jesteśmy w stanie wykonać egzemplarze próbne projektowanych do druku prac. Egzemplarze sygnalne są szczególnie pożądane przez wydawców wtedy, gdy nakład planowany do druku jest duży, gdy praca zawiera kolorowe zdjęcia lub gdy książka wymaga nietypowych zabiegów produkcyjnych (np. rzadkiego rodzaju oprawy lub uszlachetnienia).

Loading...