Wyklejka dla książki jest tym, czym podszewka dla płaszcza – niezbędna. Gdy jest solidnie wykonana, użytkownik nawet nie zaprząta sobie nią głowy. Jednak jeśli poświęcimy jej nieco uwagi, staje się doskonałym dopełnieniem całości.
Definicja wyklejki jest zawiła i dla laika więcej komplikuje niż tłumaczy. W końcu „składka jednozłamowa papieru, zazwyczaj o większej gramaturze, przyklejona do powierzchni wewnętrznej strony okładziny i połączona z wkładem” nie brzmi szczególnie przyjaźnie. Tłumacząc z języka poligraficznego na ludzki – wyklejka jest niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym. My skupimy się na wyklejce pojawiającej się przy oprawie twardej oraz zintegrowanej. Jest to czterostronicowa składka, który łączy okładkę z blokiem książki.
Poza tym zakrywa to, czego nie chcemy oglądać, czyli zawinięcie oklejki i tekturę introligatorską, z której jest zrobiona okładka. Jeśli takie pojęcia jak “oklejka”, czy “okładka” wciąż są kłopotliwe, odsyłamy do tekstu o budowie książki. Prościej jest jednak sprawdzić, czym jest wyklejka organoleptycznie. Wystarczy wziąć do ręki pierwszą lepszą książkę w twardej oprawie, by przekonać się, w jaki sposób blok połączony jest z okładką. Ten niepozorny arkusz, który trzyma wszystko w ryzach, to właśnie wyklejka. Z tego względu, że musi on znosić duże naprężenia, materiał z którego wykonana jest wyklejka powinien być bardzo wytrzymały, a ponadto nieprzeźroczysty. I oczywiście miło będzie, jeśli dodatkowo pozytywnie wpłynie na estetykę całej pracy. Sporo wymaga się od takiego niewielkiego arkusza papieru, prawda?
Odpowiedź jest niezwykle prosta – aby zaskoczyć czytelnika i zachęcić do sięgnięcia właśnie po naszą książkę. Nie oszukujmy się – książki nie ocenia się po okładce, ale często wybiera się ją właśnie na podstawie wyglądu. Każdy z nas lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, więc chętniej sięgniemy po coś wizualnie atrakcyjnego. Książka z fantazyjną wyklejką daje czytelnikowi poczucie, że publikację starannie przemyślano i zaprojektowano. Sugeruje też wartościową treść. Niech najlepszym dowodem na to, że zaprojektowanie ładnej wyklejki nie jest stratą czasu (ani pieniędzy), będą zdjęcia zaprezentowane w tej krótkiej notce. To książki z naszym linii produkcyjnych, których wyklejki wywarły na nas duże wrażenie.
Jeśli nie chcemy sobie zaprzątać głowy wyklejką i nie zamierzamy nic na niej drukować, to mamy dwa rozwiązania do wyboru. Decydujemy się na zwykłą białą wyklejkę, lub możemy postawić na kolor. Standardowo w naszej drukarni do wyklejek używamy białego niepowlekanego papieru o gramaturze 140 g/m2. Jeśli jednak chcemy użyć koloru, najlepiej będzie skorzystać z papieru barwionego w masie (my najczęściej używamy takiego o gramaturze 160 g/m2).
O odpowiednio dobrany kolor papieru wyklejki potrafi wiele zmienić i podnieść walory wizualne książki. Ciekawie prezentują się kontrastowe zestawienia np. czarna okładka – czerwona wyklejka. Równie dobrze możemy dobrać wyklejkę w zbliżonej tonacji do okładki.
Są też publikacje, które aż proszą się o konkretny kolor wyklejki. Jeśli chcemy wydrukować album z fotografiami, w którym zdjęcia i okładka utrzymane są w ciemnej kolorystyce, należy poważnie wziąć pod uwagę czarną wyklejkę. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi album będzie spójną całością. Co jeśli wśród papierów barwionych w masie nie znajdziemy dla siebie odpowiedniego odcienia? Wtedy możemy wyklejkę zadrukować aplą na interesujący nas kolor…
Zadrukowana wyklejka nie jest najtrudniejszą do zaprojektowania rzeczą na świecie. Plik wyklejki przygotowuje się w podobny sposób jak inne materiały przeznaczone do druku. Najważniejsza informacja – grafika powinna być zapisana w osobnym pliku. Gdy naszą wyklejkę zapiszemy w tym samym pliku, w którym jest zawartość bloku książki, efekt będzie daleki od zamierzonego. Zamiast interesującej wyklejki, przygotowana grafika znajdzie się na pierwszych stronach bloku wydawnictwa.
A co z wymiarami? Jak już wiemy, wyklejka to czterostronicowa składka, a więc ma taki sam wymiar jak rozkładówka danej publikacji. Powinniśmy zatem zsumować szerokość dwóch sąsiadujących ze sobą stron (wysokość strony pozostaje bez zmian). W razie potrzeby, musimy uwzględnić również niezbędny spad (więcej o spadach dowiesz się z naszego filmu instruktażowego). Możemy podzielić się z Wami małym tzw. life hackiem – jeśli chcecie mieć stuprocentową pewność, że w wyliczeniach nie zrobiliście żadnego błędu, zawsze możecie skorzystać kalkulatora okładek na naszej stronie internetowej 😉 Wystarczy zmienić rodzaj oprawy na “miękka szyta drutem” i rozrys wyklejki mamy podany jak na tacy.
Jeśli znamy już format, to przechodzimy do innej kwestii. Co właściwie na tej wyklejce umieścić? W tym momencie otwiera się przed nami cały ocean możliwości. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Może to być ilustracja, geometryczny wzór, czy drobny monochromatyczny dekor – cokolwiek, co będzie współgrało z charakterem naszej publikacji.
Wydaje się, że w tym krótkim tekście udało nam się zawrzeć najważniejsze informacje o wyklejce. Jeśli jednak wciąż trapią Cię wątpliwości – skontaktuj się z naszym działem handlowym i zadaj nurtujące Cię pytania. Wierzymy, że udało nam się Cię przekonać, że wyklejka może być prawdziwą ozdobą każdej publikacji.
Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Zapamiętaj moje dane w tej przeglądarce podczas pisania kolejnych komentarzy.
Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu. Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Za nami pierwsza edycja Konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch. Zainteresowanie konkursem, liczba nadesłanych zgłoszeń, setki pytań – wszystko to przerosło nasze oczekiwania. Przede wszystkim jednak zaskoczyła nas i ucieszyła jakość nadesłanych projektów – w pełni profesjonalnych, pomysłowych, o wysokich walorach artystycznych i estetycznych. Czas na krótkie podsumowanie konkursu. 21 grudnia 2020 […]
Na podstawie wyników wyszukiwania w Google można wyciągnąć wnioski, że rozszerzona rzeczywistość wciąż jest traktowana jako technologiczna nowinka. Na pierwszych stronach z wynikami wyszukiwania królują pytania “Co to?” i “Po co?” Po krótkim rekonesansie okazuje się, że większość z nas z rozszerzoną rzeczywistością miała styczność, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. W końcu […]
Utarło się, że książka jest idealnym prezentem na każdą okazję. Podpisujemy się pod tym obiema rękoma! Jest tylko jeden mały warunek – zależy jaka książka. Zapraszamy do lektury naszego uniwersalnego poradnika prezentowego, który może uratować Was przed niezręczną ciszą przy świątecznym stole. Kupuj z myślą o osobie, którą chcesz obdarować To banalna rada, ale w […]
Stworzenie maski uszlachetnień w Adobe Photoshop nie jest dużo trudniejsze niż stworzenie jej w Adobe Illustrator. Jest odrobinę bardziej skomplikowane ze względu na większe możliwości jakie oferuje ten program. Jednak operacja zakończy się sukcesem, jeśli będziemy pamiętać o kilku rzeczach. Warto od początku wiedzieć, jakie efekt chcemy osiągnąć. Na końcu zawsze musimy otrzymać plik (bądź […]