Oprawy miękkie – przewodnik po rodzajach opraw (cz. II)
23.02.2021

Oprawy miękkie – przewodnik po rodzajach opraw (cz. II)

W poprzedniej części poradnika omówiliśmy oprawy, które mają twardą okładkę. Pora więc na oprawy miękkie. Żeby się nie powtarzać z tłumaczeniami, czym właściwie jest oprawa, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z częścią I, a my przechodzimy do konkretów.

Oprawy miękkie – jedyne takie ze skrzydełkami!

Okładka miękka jest w swojej konstrukcji nieporównywalnie prostsza niż twarda. To po prostu pojedynczy zadrukowany arkusz kartonu, którego zadaniem jest ochrona wsadu książki. Wsad jest przyklejony w miejscu grzbietu bezpośrednio do okładki. Jak więc łatwo się domyślić, przy oprawach miękkich nie uświadczymy wyklejki. Miękka oprawa może mieć jednak coś, co w twardej jest niemożliwe ze względów technologicznych. Są to skrzydełka, dzięki którym zyskujemy dodatkową powierzchnię okładki. Możemy na nich zamieścić opis książki, notkę o autorze lub zapowiedzi wydawnicze. Również dzięki skrzydełkom książka wygląda odrobinę lepiej, gdy jej użytkownik ma tendencje do brutalnego traktowania swoich lektur. Skrzydełka dodatkowo usztywniają okładkę. Jest więc mniejsza szansa na to, że rogi okładki pozaginają się lub brzydko rozwarstwią.

okładka miękka

Oprawa miękka szyta nićmi

Jak sama nazwa wskazuje jest to oprawa, której okładka jest kartonowa, a we wkładzie składki są zszyte ze sobą nićmi. Takie połączenie gwarantuje trwałą estetyczną oprawę, której zaletą jest lekka i elastyczna okładka oraz trwały blok. Dobrze sprawdzi się w wydawnictwach, do których wielokrotnie się wraca. Podręczniki są najlepszym dowodem na to, że rozwiązanie uznawane za bardziej szlachetne (w tym wypadku twarda oprawa) nie zawsze się sprawdza. Wydawca decydując się na miękką okładkę proponuje uczniom trwały produkt, który przetrwa niejeden szkolny rok. Ponadto nie ma na sumieniu nadmiernie obciążonych uczniowskich kręgosłupów. Oprawa miękka szyta nićmi nie jest jednak zarezerwowana tylko dla podręczników. Doskonale sprawdzi się także dla publikacji naukowych, ale również beletrystyki, przewodników, czy nawet katalogów produktów.

oprawa miękka

Oprawa miękka klejona

W oprawie miękkiej klejonej mamy do czynienia z kartonową okładką i wkładem połączonym klejem. Ze względu na swoją charakterystykę, to bardzo popularny rodzaj oprawy. Trwała, wysokojakościowa, prosta w wykonaniu i niedroga. Ta ostatnia cecha czyni oprawę miękką klejoną wprost idealną do masowej produkcji. Doskonale sprawdza się do beletrystyki, przewodników, publikacji naukowych. Dzięki miękkiej okładce możemy zdecydować się na skrzydełka. Oczywiście do naszej dyspozycji jest cały wachlarz uszlachetnień.

oprawa miękka klejona

Oprawa miękka szyta drutem

O ile nazwa “oprawa miękka szyta drutem” brzmi zagadkowo, to “oprawa zeszytowa” (albo zdrobniale “zeszytówka”) daje nam pewne pojęcie o tym, o czym mówimy. Wkład stanowią arkusze zebrane w składkę, które za pomocą zszywek połączone są w grzbiecie zarówno ze sobą, jak i z okładką. Tak samo jak w zeszytach. Ze względu na proste procesy technologiczne koszt produkcji jest niski. Dzięki temu jest niedrogi rodzaj oprawy. W świecie poligrafii oceniany jest również jako najmniej trwały.

oprawa miękka szyta drutem
“Tania, o średniej wytrzymałości połączenia, przeznaczona do niedługiego użytkowania” – ktoś mógłby pomyśleć, że decydując się na oprawę zeszytową wybiera bubel. Tymczasem nie powinniśmy uznawać tego za wady, a za cechy produktu. W końcu jeśli zależy nam na lekkim, praktycznym i tanim rozwiązaniu, to idealny wybór. To nie tak, że publikacja rozpadnie nam się w dłoniach po kilkukrotnym przekartkowaniu. Dowodów na to nie trzeba szukać daleko. Przecież każdy z nas miał szkolny zeszyt, który mimo brutalnego traktowania na co dzień, przetrwał z nami szkolny rok i sprawdził się przy przedmaturalnych powtórkach. “Zeszytówka” jest po prostu mniej trwała w porównaniu do innych opraw. Nie zawsze oprawy wymagające więcej poligraficznego kunsztu są odpowiednie dla naszego wydawnictwa.

Załóżmy, że chcemy wydrukować śpiewnik pielgrzymkowy, z którego pielgrzymi będą korzystać w drodze. Nie zdecydujemy się na twardą okładkę, bo jest stosunkowo ciężka. Poza tym przez nieelastyczną oprawę trudno byłoby go upchnąć np. w kieszeni. Dzięki niskim kosztom produkcji oprawy zeszytowej, nie musimy się szczególnie martwić, jeśli ktoś zgubi lub zniszczy swój egzemplarz (a tak się nieuchronnie stanie). Jeśli ktoś będzie chciał chwycić śpiewnik jedną ręką, nie ma problemu ze złamanym grzbietem książeczki. Przy takim zastosowaniu oprawa miękka szyta drutem zostawia inne (uznawane za bardziej szlachetne) rodzaje opraw daleko w tyle.

Czy wyżej wymienione oprawy miękkie oraz omówione w poprzednim artykule oprawy twarde wyczerpują temat rodzajów opraw dostępnych na rynku? Absolutnie nie. Istnieją takie oprawy, które nie śniły się filozofom, a dla introligatorów są chlebem powszednim. O nich pomówimy w części III. Jeśli potrzebujecie konkretnych parametrów, w zakładce “Oferta” znajdziecie wszystkie potrzebne dane. Oczywiście, zawsze możecie skontaktować się z opiekunem klienta, który chętnie odpowie na nurtujące was pytania.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.