Oprawa zintegrowana, czyli pomiędzy oprawą twardą a miękką
09.06.2022

Oprawa zintegrowana, czyli pomiędzy oprawą twardą a miękką

Oprawa zintegrowana, choć jest stosunkowo nowym wynalazkiem, nie jest już nowinką na rynku poligraficznym. Dzięki unikalnemu połączeniu zalet oprawy twardej i miękkiej, na stałe zagościła na naszych półkach. Czym właściwie jest oprawa zintegrowana i na czym polega jej wyjątkowość?

Miękka czy twarda?

Czy oprawa zintegrowana to oprawa twarda? Może bliżej jej do miękkiej? Na jednym z internetowych forów na pytanie, czym jest oprawa zintegrowana, można znaleźć odpowiedź “twardsza niż miękka, ale miększa niż twarda”. O ile definicja ta jest dalece niedoskonała, to jednocześnie jest zaskakująco trafna. Aby lepiej to zrozumieć, musimy pochylić się nad budową omawianej oprawy.

Budowa

Zanim przejdziemy do oprawy zintegrowanej, przypomnijmy konstrukcję okładki twardej. Składa się ona z oklejki, tekturowych okładzinówek oraz grzbietówki. Oklejka jest zawijana wokół tekturowych elementów i przyklejana do nich. Okładzinówki w gotowej książce są niewidoczne, gdyż przykrywa je wyklejka, która łączy blok z okładką.

oprawa twarda - schemat

Sytuacja w oprawie zintegrowanej wygląda bardzo podobnie poza pewnym szczegółem – jest ona pozbawiona grzbietówki i okładzinówek. Okładkę w oprawie zintegrowanej możemy więc porównać do oklejki. Z tą różnicą, że nie zawija się wokół tekturowych elementów, a wewnątrz siebie. Do oprawy twardej upodabnia ją również sposób łączenia bloku z okładką, ponieważ wykorzystuje się do tego wyklejki. Oprawę zintegrowaną z miękką łączy fakt, że okładka składa się z jednego arkusza materiału i nie jest usztywniona.

zintegrowana 1
Nie bez znaczenia jest użyty materiał. Celowo unikamy w tym wpisie słowa “karton”. Choć faktycznie – zwykle okładkę tworzy się z kartonu o wysokiej gramaturze, to nierzadko wydawcy decydują się na materiały syntetyczne. Głównym kryterium przy wyborze materiału na okładkę oprawy zintegrowanej jest wysoka wytrzymałość. Dzięki temu okładka jest bardziej solidna niż w tradycyjnych oprawach miękkich.
Jeśli chodzi o blok książki, to w oprawie zintegrowanej może być on zarówno szyty, jak i klejony.

Po co to wszystko?

Czemu służy taka nietypowa budowa oprawy zintegrowanej? By uzyskać pożądaną kombinację cech. Jest ona lżejsza i bardziej elastyczna niż oprawa twarda, a zarazem bardziej wytrzymała niż oprawa miękka. Dodatkowym atutem może być również dobra otwieralność. Ten typ oprawy sprawdzi się więc tam, gdzie te cechy są szczególnie mile widziane np. w przewodnikach turystycznych, czy słownikach. Nierzadko w takiej oprawie spotyka się bestseller wszech czasów, czyli Biblię. Jeśli zależy nam na funkcjonalności książki, a ekskluzywność schodzi na dalszy plan, to szczególnie w bardzo grubych wydawnictwach oprawa zintegrowana świetnie zda egzamin. Coraz częściej wydawcy sięgają po nią również przy beletrystyce – w końcu książki czytamy nie tylko w domowym zaciszu. Dobrze więc, gdy możemy je przenosić bez obciążania torebki czy plecaka, a przy tym mieć pewność, że książka nie zniszczy się podczas takiej podróży.

zintegrowana 2

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu temat oprawy zintegrowanej stał się choć trochę mniej enigmatyczny. Jeśli rozważasz oprawę zintegrowaną dla swojego wydawnictwa, a wciąż masz co do niej wątpliwości, zawsze możesz poprosić naszych opiekunów klienta o poradę.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.