Oprawa kombinowana – co warto wiedzieć
08.11.2021

Oprawa kombinowana – co warto wiedzieć

Oprawa kombinowana nie jest żadnym nowym wynalazkiem. Wciąż jednak potrafi wprawić w konsternację osoby mniej zaprawione w poligraficznych bojach. Czym właściwie oprawa kombinowana jest i czego te “kombinacje” dotyczą?

Przy tego rodzaju oprawie, kwestia wkładu nie wymaga dużej uwagi. Może on być zarówno klejony, jak i szyty – w zależności od potrzeb i preferencji. Komplikacje pojawiają się dopiero przy okładce. Wyjaśnienie, czym jest oprawa kombinowana zaczniemy od odświeżenia wiedzy na temat budowy twardej okładki. Na naszej grafice widać jak na dłoni, że nie jest ona szczególnie skomplikowana. Okładka składa się z materiału usztywniającego: dwóch tekturowych okładzinówek pomiędzy którymi znajduje się, również tekturowa, grzbietówka.

oprawa twarda - schemat

 

W oprawie kombinowanej jest tak samo. Różnice pojawiają się przy oklejce. W tradycyjnej twardej oprawie oklejka jest jednorodna – składa się z jednego arkusza papieru bądź materiału tekstylnego. Tymczasem oklejka w oprawie kombinowanej składa się aż z 3 arkuszy. Co nam to daje? Duże możliwości. Jeśli wybór materiałów pokryciowych przyprawia was o zawrót głowy, szykujcie się na jazdę bez trzymanki. W zależności od naszych potrzeb okładka może składać się nawet z 3 różnych materiałów. Ze względów estetycznych zwykle okładzinówki pokrywa się tym samym surowcem, a na grzbiet stosuje się coś innego. Jeśli jednak chcemy zaszaleć, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować aż trzy różne pokrycia.

oprawa kombinowana - schemat

 

Jaki materiał może pokrywać okładzinówki? Zasadniczo każdy. Nada się zarówno karton, płótno, ekoskóra, papier barwiony w masie, czy zadrukowane płótno. Możemy wybierać odpowiadające nam materiały i łączyć je ze sobą.

Wyjątkowa oprawa kombinowana

Jeśli wszystko dobrze zaprojektujemy, efekt końcowy jest niepowtarzalny. Różne faktury i tekstury sprawiają, że publikacja wydaje się luksusowa i klasyczna. Okładka wymagająca większego zachodu sugeruje (słusznie lub nie), że treść jest tego warta. Odbiorca ma więc wrażenie, że trzyma w rękach coś wartościowego.
Czasem projektanci tradycyjnych, jednorodnych okładek próbują ten podział naśladować – wyróżnienie grzbietu innym kolorem, czasem nadruk imitujący różne faktury. Jednak nawet najlepsza imitacja nie jest w stanie odtworzyć realnego efektu okładki kombinowanej. Wzrok można oszukiwać tylko do pewnego momentu. Po wzięciu książki do ręki złudzenie nieodwracalnie pryska.

Oprawa kombinowana znajduje się również w naszej ofercie. Jeśli chcesz się upewnić, że jest ona rozwiązaniem skrojonym na miarę twoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.