Konkurs na projekt okładki – kilka podpowiedzi
28.07.2020

Konkurs na projekt okładki – kilka podpowiedzi

Praca grafika polega na wiecznym poszukiwaniu kompromisu pomiędzy estetyką, czytelnością projektu, a oczekiwaniami klienta. O ironio, może się okazać, że projektantowi brakuje okazji, aby uwolnić potencjał swojej kreatywności. Tymczasem mamy idealną propozycję, by się twórczo wyżyć (i zgarnąć przy tym nagrody atrakcyjne nagrody). Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie!

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Zadanie konkursowe jest proste – wystarczy zaprojektować okładkę dowolnej książki. W grę wchodzą tytuły już istniejące, jak i te całkowicie zmyślone. Ocean możliwości przed Wami. Zanim jednak popłyniecie na falach kreatywności i rzucicie się do tabletów, powinniście wiedzieć, że jest jeden warunek. Wasz projekt musi wykorzystywać technologię 3D Touch.

3D Touch konkurs

3D Touch – z czym to się je?

W dużym skrócie – to innowacyjna metoda cyfrowych uszlachetnień druku, która wzbogaci projekt o dodatkowe (namacalne!) walory. Słowo “namacalne” nie pojawia się tu przypadkowo. Za pomocą lakieru 3D możemy uzyskać wyczuwalną pod palcami strukturę. Dzięki temu wydruk staje się niemal trójwymiarowy. I oczywiście będzie wyglądał fenomenalnie. Poza lakierem 3D, możemy wykorzystać lakier 2D, kładziony nieco cieńszą warstwą. W takim przypadku różnica poziomu między papierem, a lakierem jest niewyczuwalna. Do kolejnego efektu, który możemy osiągnąć za pomocą technologii 3D Touch, wykorzystujemy metaliczną folię w różnych kolorach. Rezultat jest zbliżony do tego, który uzyskujemy dzięki zastosowaniu hot-stampingu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć ze sobą różne uszlachetnienia na jednym projekcie. Lakier 3D i metaliczna folia na jednym arkuszu? Żaden problem! Jeśli jednak łączymy ze sobą efekty, poszczególne maski należy zapisać w osobnych plikach.

lakier 3D

Reasumując – do wyboru w naszej technologii 3D Touch mamy trzy uszlachetnienia:
– lakier 3D
– lakier 2D
oraz metaliczną folię.
Ta krótka lista niesie ze sobą nieskończone możliwości.
Bardziej szczegółowe informacje na temat technologii 3D Touch znajdują się tutaj.

Jak poprawnie przygotować maskę?

Przygotowana poprawnie maska w technologii 3D Touch niewiele różni się od masek przygotowanych pod tradycyjne uszlachetnienia. Jeśli jesteś w tym temacie nowicjuszem, na pewno nasz film o uszlachetnieniach będzie bardzo pomocny.

Kilka praktycznych wskazówek

Wciąż badamy i testujemy możliwości zastosowania technologii 3D Touch, więc chętnie udzielimy wam kilka praktycznych porad. Najważniejsza z nich brzmi: nie ma czegoś takiego jak jedyna słuszna metoda, by uzyskać pożądany efekt. Wszystko zależy od projektu i pomysłu. Jeśli kształty, które chcemy uszlachetnić są zdefiniowane, możemy wykorzystać wektory. Równie dobrze można posiłkować się pędzlem (jednak doradzamy tylko twarde, te o rozmytych krawędziach zostawmy na inne okazje). Zawsze możemy sięgnąć po narzędzia do zaznaczania, by wypełnić dany obszar czarnym kolorem. Technologia 3D Touch pozwala na wydobywanie faktur. Obrysowywanie każdego pożądanego kształtu “ręcznie” w przypadku drobnych elementów jest zadaniem karkołomnym. Lepiej więc wykorzystać bardziej “mechaniczne” sposoby, którymi dysponujemy dzięki programom graficznym.

3D Touch okładka

Fantazja i myślenie poza schematami często przekłada się na niepowtarzalne efekty. Mówimy o tym na podstawie własnych doświadczeń. Nigdy przed wdrożeniem technologii 3D Touch, photoshopowa galeria filtrów nie była u nas wykorzystywana z równym entuzjazmem. Pamiętajmy jednak, że finalnie musimy otrzymać maskę w 100% czerni. Przydatne mogą więc okazać się narzędzia wydobywające kontrast oraz konwertujące grafikę na czarno-białą (jak np. polecenie “próg” w Adobe Photoshop).

3D Touch konkurs 2

Odradzamy wykorzystywanie lakieru 3D na dużych powierzchniach – lakier może “zapaść się” na środku tak, że będzie w przekroju przypominał menisk wklęsły. Z lakierami 2D nie mamy tego problemu. Więcej technicznych wymogów znajdziecie w naszej instrukcji przygotowywania plików do druku.

Kochamy książki i chcemy, by ich okładki były piękne. Jeśli podzielacie nasz entuzjazm i programy graficzne nie są wam obce, zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie. Pula nagród wynosi 15 tys. złotych, więc nie ma lepszego sposobu na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Myszki, pióra i tablety w dłoń! Gloria, chwała (i gotówka) czekają na was!

Regulamin konkursu na okładkę książki

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.