Kiedy wynaleziono druk?
09.02.2022

Kiedy wynaleziono druk?

Absolutna większość na pytanie: “Kiedy wynaleziono druk?” odpowiedziałaby: “W 1450 roku” (padają także daty 1439 oraz 1440 rok, także wskazywane przez badaczy). Już w pierwszych latach edukacji była mowa o Gutenbergu, Biblii Gutenberga oraz ruchomych czcionkach. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że historia druku sięga lat o wiele wcześniejszych. Zapraszamy do lektury!

Biblia Gutenberga

Historia druku w pigułce – nie ma druku bez papieru

Nie da się ukryć, że nie istnieje historia druku bez papieru. Druk, według definicji, to odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe. Czym jest zatem podłoże drukowe? Najczęściej właśnie papierem. Nie jest możliwe drukowanie, jeżeli nie ma na czym odbić danego obrazu. Papier wynaleziony został ok. 105 roku w Chinach. Ten sam naród odpowiedzialny jest także za wymyślenie estampażu. Jest to technika tworzenia odbitek płaskorzeźb i napisów z kamienia lub z brązu przy wykorzystaniu papieru. Co ciekawe, to technika, która, tak jak druk, jest stosowana do dnia dzisiejszego. Pierwszy wyrób poligraficzny to także zasługa Chin. Była to odbitka drzeworytnicza stworzona około wieku VII. Jest to również czas, gdy z powodzeniem można mówić o powstaniu poligrafii i to w tym sensie, w którym znana jest do dziś, czyli jako efektywne powielanie różnego rodzaju treści.

Kopiowanie od pradziejów

Papier został wynaleziony w II w., a druk w XV wieku, jednak istnieje wiele form, które także nosiły znamiona kopiowania. Warto wymienić tu m.in. stemple służące do odbijania treści na papirusach w starożytnym Egipcie, które wykorzystywane były na przełomie XXV/XXIV w. p.n.e. W Grecji z kolei odbijano obrazy przy użyciu różnych środków barwiących, a w Korei w X w. została przez państwo powołana do życia pierwsza organizacja, której zadania skupiały się wokół drukowania. Pomimo tych osiągnięć dopiero połączenie różnych technik kopiowania oraz ich staranne przekształcenie i unowocześnienie miało znaczący wpływ na rozwój całej poligrafii.

Ekonomia kluczem do sukcesu

Guttenberg

Historia druku to także historia ekonomicznych rozwiązań. Poligrafia musiała być opłacalnym biznesem, by mógł nastąpić jej rozwój. Ruchoma czcionka pierwotnie została wymyślona w Chinach, jednak nie zyskała zbyt dużego rozgłosu. Johannes Gutenberg, który był nie tylko drukarzem, ale też złotnikiem i rzemieślnikiem, w XV wieku wypracował własną wersję ruchomych czcionek. Te ruchome elementy powstały dzięki zbudowaniu maszyny do odlewania czcionek. Największym novum było wykorzystanie w nich wymiennych matryc. Było to absolutnie rewolucyjne rozwiązanie. Dzięki niemu wykonywanie dowolnych kopii stało się szybsze i mniej czasochłonne, w efekcie bardziej ekonomiczne. Już chwilę później dostępny był druk książek, gdyż prasa drukarska pomysłu Gutenberga nie tylko wpłynęła na przyspieszenie wykonywania odbitek, ale także umożliwiła tworzenie całych zdań dzięki pojedynczym literom. Tak rozpoczął się niepohamowany rozwój poligrafii, który trwa po dziś dzień i pozwala nam świadczyć najwyższej jakości usługi. Tak właśnie wygląda historia druku “od kuchni”.

Czcionki drukarskie

Loading...
blog autor

Magdalena Chopta

Copywriter w agencji iCEA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.