Introligator – kto to jest i czym się zajmuje?
13.12.2021

Introligator – kto to jest i czym się zajmuje?

 W dzisiejszych czasach wydawnictwa mają do dyspozycji nieograniczone wręcz możliwości technologiczne, jeśli chodzi o druk i oprawę książek. Często stawiają na łatwą, a przede wszystkim tanią oprawę. Miękka okładka, grafika dostosowana do treści i publikacja gotowa! Do różnego rodzaju tytułów wykorzystuje się jednak różne oprawy. Wciąż modne są na przykład albumy w twardej oprawie, ze złotymi zdobieniami i wysokiej jakości wykończeniem z ekoskóry. Oprawa twarda, czyli bardziej ekskluzywna niż miękka, jest także niezwykle popularna dla klasyki literatury pięknej czy wyspecjalizowanych wydawnictw naukowych. W przypadku literatury popularnej, podręczników itp. stosowane są bardziej ekonomiczne wersje – miękkie.

introligator 2

Aby książka wyglądała niepowtarzalnie i wyróżniała się na półce, warto, aby miała piękną oprawę. To właśnie odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się introligator. Kto to jest, spytasz? To człowiek zajmujący się oprawianiem książek. Wykorzystuje on do tego celu wiele różnych technik i materiałów, takich jak np. tektura introligatorska. Co to jest? Otóż to najgrubszy materiał papierniczy, powstały przez sklejenie od dwóch, do kilku warstw masy papierniczej. Pełni funkcję bazy w oprawie twardej. Tekturę można dowolnie przycinać – pod potrzeby formatu okładki. Stosowana jest do  jej usztywnienia, co wymaga jednak wprawy, a przede wszystkim miejsca, w którym ta czynność może być przeprowadzona jak najlepiej. 

Introligatornia

Górnik pracuje w kopalni, lekarz w szpitalu, a miejscem, gdzie wykonywana jest profesjonalna oprawa książek,  jest introligatornia. Co to za miejsce? To tu znajdują się wszelkiego rodzaju maszyny, odpowiedzialne za złożenie, krojenie, złamywanie arkuszy, szycie, cięcie i oprawę książki. Dawniej wszystko to trzeba było robić ręcznie i wymagało to mnóstwa czasu i cierpliwości. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi introligator zszywał ze sobą strony, przygotowywał okładki, wykonywał zdobienia, by na koniec połączyć okładki z blokiem książki. W dzisiejszych czasach rozwój technologiczny znacznie przyspieszył i ułatwił cały proces. Ręczne narzędzia zostały zastąpione przez maszyny, ale w dalszym ciągu nad całością czuwa człowiek i to on jest odpowiedzialny za efekt.

introligator 1

Nowoczesne metody

W drukarni Totem posługujemy się autorskim sposobem zdobienia okładek technologią 3D Touch. Za pomocą tej cyfrowej techniki uzyskujemy na okładkach efekt trójwymiarowości. Wykorzystujemy do tego lakiery 3D. Technologia 3D Touch umożliwia także uszlachetniać okładki metalizowanymi foliami oraz lakierem płaskim (2D). Dzięki  temu osiągamy efekty wizualne, które do tej pory nie były dostępne przy użyciu tradycyjnych metod. Wykończone w tak unikatowy sposób książki z pewnością przyciągną wzrok potencjalnych czytelników.

Loading...
blog autor

Magdalena Chopta

Copywriter w agencji iCEA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.