Ile kosztuje wydrukowanie książki?
06.04.2021

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

“Ile kosztuje wydrukowanie książki?” lub „Ile kosztuje wydanie książki” – to pytania, które często padają z ust naszych potencjalnych klientów. Nie ma na nie łatwych i jednoznacznych odpowiedzi. Cena książki zależy od bardzo wielu czynników. W naszym tekście skupimy się na kosztach związanych z produkcją książki.

Liczba egzemplarzy

Rzecz najważniejsza – istotna jest wielkość nakładu. Jeśli startujesz z wysokiego pułapu i chcesz wydrukować np. 8 tysięcy egzemplarzy książki – w przypadku wyboru naszej drukarni efektywne ekonomicznie będzie podzielenie zlecenia na mniejsze transze. Druk cyfrowy jest szczególnie opłacalny dla niskich i średnich nakładów – mniej więcej do ok. 2 000 sztuk. Wybór druku cyfrowego pozwala optymalizować koszty. Można drukować mniejsze partie, wprowadzać je na rynek i w zależności od potrzeb – dodrukowywać kolejne transze. To rozsądne rozwiązanie. Poza tym – nie traci się pieniędzy na przechowywanie książek – odpadają koszty magazynowania! Reasumując – chcesz znać koszty produkcji – podaj, ile książek chcesz wydrukować.

Parametry książki

Nie da się skalkulować ceny bez podstawowych informacji o planowanej książce. Znamy już nakład. Kolejna sprawa to rzeczy związane z formatem publikacji i liczbą stron. Czasami warto porozmawiać z naszym pracownikiem – bywa, że minimalne zmiany w szerokości lub wysokości książki powodują spore obniżenie ceny (wynika to ze specyfiki możliwości maszyn użytych do druku i/lub oprawy). Równie ważna jest liczba stron w książce. Jasne jest, że im jest ich więcej, tym więcej papieru będzie zużyte do jej wydrukowania. To oczywiście wpływa na ostateczny koszt 1 egzemplarza.

ile kosztuje wydrukowanie

Papier

Ceny papieru są bardzo różne. W zależności od tego, jaką wybierzemy gramaturę (im wyższa tym papier “cięższy”, grubszy i solidniejszy), pulchność, odcień bieli – będzie on tańszy lub droższy. Wiele zależy także od tego, czy zdecydujemy się na popularny papier offsetowy, czy jeden z ekskluzywnych surowców kredowych. Czasami rodzaj publikacji niejako “wymusza” decyzję – np. wyrafinowane publikacje artystyczne świetnie korelują z oryginalnymi, nietypowymi surowcami (niekoniecznie kredowymi 😉 )

Kolory!

Na ostateczną cenę książki wpływa także to, czy druk wnętrza jest w kolorze (4+4), czy wyłącznie w czerni (1+1). Jasne jest, że książki czarno-białe są tańsze. Ważne jest także to, czy na okładce planujesz zastosować kolor – to także ma wpływ na cenę produkcji. Gdy mowa o kolorach warto wspomnieć o technologiach – drukujemy w tonerowej (arkuszowo – przede wszystkim różnego rodzaju albumy) oraz ink-jetowej (zarówno arkuszowo, jak i rolowo).

Pozostając przy okładce…

Tu, oprócz określenia, czy będzie drukowana w pełnym kolorze, czy wyłącznie w jednym, czy – w przypadku opraw miękkich – będzie zadrukowana także na stronach wewnętrznych (czyli 2. i 3.), należy określić materiał, z jakiego będzie wykonana. Ponadto – jeśli drukujemy na papierze, czy planowane jest położenie folii na całej powierzchni (błyszcząca, czy matowa? A może Soft touch?) Kolejna sprawa – czy uszlachetniamy okładkę – lakierami, metalizowaną folią, może tzw. suchym tłokiem?

Rodzaj oprawy – właściwie od tego powinniśmy zacząć

To, czy nasza książka będzie szyta, czy klejona, czy będzie mieć twardą okładkę, czy może miękką ze skrzydełkami, czy może do oprawy użyjemy metalowej spirali – jest bardzo ważnym parametrem branym pod uwagę przy wycenie. Im bardziej wyrafinowana okładka – tym więcej procesów produkcyjnych potrzebuje. To ma wpływ na cenę. Najwyżej przetworzone oprawy to twarde szyte nićmi. Najprostsze oprawy – to spiralowe i szyte drutem (czyli zeszytowe). W tym ostatnim przypadku – uwaga – jest pewne ograniczenie. Optymalna objętość publikacji szytych drutem to 60 stron.

Last but not least

Zanim uzyskasz ostateczną cenę książki, musisz zadecydować, czy będzie pakowana indywidualnie w folię, czy mamy ją dostarczyć w kartonach, czy na palecie, czy w jedno miejsce, czy w kilka. Czy będziesz akceptować książkę w formie elektronicznej, czy chcesz przed zwolnieniem całego nakładu do druku zobaczyć wydruk próbny?
To wszystko ma wpływ na ostateczny koszt książki, czasem także na czas jej produkcji (np. wydruki próbne są wysyłane przesyłką kurierską i dopiero po otrzymaniu akceptu od zlecającego produkcja jest uruchamiana).

Powyższa analiza pokazuje, że pytanie “ile kosztuje wydrukowanie książki” nie ma jednoznacznej i przede wszystkim prostej odpowiedzi. To zależy od wielu czynników. Dopiero ustalenie wszystkich parametrów druku umożliwia określenie przewidywanej ceny nakładu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
joanna zielinska

Joanna Zielińska

Kierownik Działu marketingu w Totem.com.pl. Entuzjastka tak wielu rzeczy, że nie sposób ich tu wymienić. Uwielbia starocie. Lubi czytać i podejrzewa, że także biegać, gdyby w końcu zaczęła 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.