Zagadkowe oznaczenia
20.02.2020

Zagadkowe oznaczenia

W poprzednim wpisie pochyliliśmy się nieco nad wyklejką, a tę notkę można śmiało potraktować jako jego kontynuacje. Przy okazji wyklejki pojawiło się ciekawe zagadnienie dotyczące kolorystyki wydruku. Żeby dowiedzieć się, co znaczy “wydruk 4+4” albo “1+0” (zdarza się także zapis 4/4, 1/0) wcale nie trzeba łamać szyfrów. Wystarczy wiedzieć, co to CMYK.

CMYK 4+0Co oznacza CMYK?

Jak wiadomo – drukując cokolwiek, poruszamy się w palecie barwnej CMYK. W dużym uproszczeniu oznacza to, że każdy wydrukowany kolor składa się z odpowiedniej konfiguracji czterech podstawowych kolorów. Są to C – cyjan, M – magenta, Y – yellow, K – key colour lub blacK.
Oczywistym jest również, że arkusz papieru ma dwie strony, na których możemy drukować.
To są wszystkie dane potrzebne, by zrozumieć zagadkowy zapis.

Cyfry (których wartość nie przekracza 4) rozdzielone plusem (lub ukośnikiem), odnoszą się do kolorystyki wydruku w przestrzeni CMYK. Pierwsza cyfra oznacza pierwszą, a druga drugą stronę arkusza.

Dla przykładu:
4+0 – taki zapis oznacza zadruk jednej strony arkusza, z wykorzystaniem wszystkich (czyli czterech) składowych z palety CMYK.
1+0 – mamy tu do czynienia z drukiem na jednej stronie z wykorzystaniem tylko jednej składowej np. K, czyli czerni lub M, czyli magenty.
0+0 – jak łatwo się domyślić, znaczy tyle, że arkusz z obu stron pozostanie niezadrukowany. Nawiązując do poprzedniego wpisu – ten konkretny zapis w swoich wycenach znajdą klienci, którzy decydują się na wyklejkę białą, bądź wykonaną z papieru barwionego w masie.

CMYK 4+1

Skoro ten zapis nie jest już dla nas czarną magią, warto go stosować. W zapytaniu ofertowym należy umieścić informację o kolorystyce – w tym przypadku wyklejki – której oczekujemy. Dzięki temu nasza drukarnia otrzyma dodatkowy, ważny parametr do wyceny. Tym samym poinformujemy o swoich oczekiwaniach względem wyklejki i oszczędzimy sobie (i drukarni ;)) odpisywania na kilka dodatkowych maili. Dobra komunikacja to połowa sukcesu.

Uważny czytelniku!

Wiesz już co nieco o wyklejce. Mamy teraz dla Ciebie zagadkę: czy możliwe jest, aby przy wyklejce pojawił się zapis “4+4”?

Zapewne ktoś słusznie zapyta, jaki sens ma zadruk arkusza z obu stron, skoro za chwilę jedna z nich zostanie pokryta klejem i przyklejona do drugiej strony okładki? Zanim jednak na nasze pytanie odpowiesz twardo “nie”, prosimy Cię o wzięcie do ręki dowolnej książki w twardej oprawie, by jeszcze raz przyjrzeć się wyklejce.

Jeśli potraktujemy wyklejkę jako składkę czterostronicową, to zobaczymy, że czwarta strona jest do zagospodarowania.  Do bloku przecież przyklejona jest tylko niewielka część arkusza wyklejki. Takie produkcje – z zadrukowaną dwustronnie wyklejką – też się zdarzają, choć zdecydowanie rzadziej. Musimy wziąć tylko pod uwagę, że o ile klej bez problemu zespoli papier z papierem, czy tekturą introligatorską, z farbą drukarską jest zupełnie inna bajka. Klej nie zadziała na zadrukowany papier z taką samą skutecznością. Nie możemy więc umieścić grafiki na całej 4 stronie składki. Dlaczego? Wyklejka nie przykleiłaby się w zadowalający sposób do bloku książki. Na 4 stronie składki sauté powinniśmy zostawić pasek o szerokości 5 mm, w miejscu, w którym wyklejka ma łączyć się z trzonem książki. Jeśli jednak umknęło to uwadze osoby, która tworzyła plik – nic nie szkodzi. Nasza technologia dodaje ten niewielki margines automatycznie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu wyjaśnieniu, tajemniczy zapis przestał być dla Was zagadką. Dobra wiadomość jest taka: jest on uniwersalny i pojawia się nie tylko w naszej drukarni i nie tylko w odniesieniu do wyklejki. Przy zamawianiu jakichkolwiek materiałów drukowanych, taki sposób określania kolorystyki nie będzie już wprawiał nikogo w konsternację.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.

  1. Cenne uwagi, bo czasami sama się już gubię w tych oznaczeniach. Dzięki wielkie za tak proste wytłumaczenie i rozjaśnienie tego 🙂