Projektujemy uszlachetnienia – nasze wskazówki
28.09.2020

Projektujemy uszlachetnienia – nasze wskazówki

Nie wiesz, od czego zacząć? Mamy nadzieję, że ta notka będzie dla Ciebie podpowiedzią. Dodawanie uszlachetnień to mniej skomplikowana sprawa, niż mogłoby się wydawać. By uniknąć wtopy i zaoszczędzić sobie nerwów i czasu, warto wiedzieć kilka rzeczy, zanim zabierzesz się do pracy.

1. Sprawdź, co z newralgicznymi miejscami

Instynktownie możemy uznać, że uszlachetnienia nie powinny znaleźć się na bigach, wpaleniach, liniach cięcia lub na spadzie. Tymczasem to nie do końca prawda i wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju uszlachetnienia chcemy wykorzystać. O ile lakier 3D na bigu jest niedopuszczalny, to nie ma przeciwwskazań, by znalazł się tam lakier 2D.

2. Nie umieszczaj na wydruku grafiki pod folią

Załóżmy, że zaplanowałeś tytuł książki wytłoczony złotą folią. Nie ma więc potrzeby, aby tytuł znalazł się na wydruku. Jeśli umieścimy grafikę również na wydruku, a na to naniesiemy folię, może okazać się, że z którejś strony zza naszego złotego tytułu może wystawać niepożądany kawałek grafiki. Dlaczego? Odpowiedź w następnym punkcie.

3. Licz się z niewielkimi przesunięciami

Musisz wiedzieć, że maszyna (nawet najdoskonalsza), jest tylko maszyną. Minimalne przesunięcia (np. o 1 mm) mogą się zdarzyć. Nieważne, czy mamy na myśli hot-stamping, tradycyjny lakier wybiórczy, czy najnowocześniejsze cyfrowe technologie.

4. Pamiętaj o marginesach

Skoro już wiesz, że niektórych uszlachetnień nie powinno stosować się na linii cięcia i wiesz również, że mogą zdarzyć się przesunięcia, pamiętaj o marginesach. Odsunięcie uszlachetnionego elementu od linii cięcia o 1 mm, może nie wystarczyć, 3 mm to niezbędne minimum.

5. Przemyśl, na jakiej powierzchni zastosujesz dane uszlachetnienie.

Projektując okładkę książki musisz zdawać sobie sprawę z tego, że – po pierwsze – nie wszystko na każdym materiale da się zrobić. Po drugie – nawet jak się da, to czasem nie warto. Nie da się położyć lakieru wybiórczego na płótnie. Z drugiej strony lakierem wybiórczym bez przeszkód można pokrywać powierzchnie wcześniej zabezpieczone błyszczącą folią. Tylko efekt końcowy może pozostawić wiele do życzenia – błyszczące na błyszczącym to nie najlepszy pomysł. Zanim więc zdecydujesz się na dany rodzaj uszlachetnienia, zorientuj się, czy wybrany przez Ciebie rodzaj podłoża jest kompatybilny z wybranym uszlachetnieniem.

6. Rozmiar ma znaczenie

A przynajmniej rozmiar grafik i tekstów, które mamy zamiar uszlachetnić. Elementy te nie powinny być zbyt małe. Obiekty zarówno uszlachetnione tradycyjne, jak i te w technologii 3D Touch, mają ściśle określone parametry. Ich zastosowanie gwarantuje dobry efekt końcowy. Parametry te opisane są w naszym poradniku, do którego link znajduje się na końcu tej notki.

7. Przygotuj projekt w tym samym rozrysie

Każdy plik uszlachetnień, który przesyłamy do drukarni powinien mieć dokładnie takie same wymiary, jak plik okładki, a maski uszlachetnień powinny być zlokalizowane dokładnie w tych samych miejscach, w których chcielibyśmy je zobaczyć na gotowej okładce. Dzięki temu nie tylko wiadomo, co chcemy uszlachetnić, ale wiemy dokładnie w jakim miejscu projektant zaplanował dany efekt. Nie trzeba tracić czasu na dopasowywanie masek uszlachetnień do pliku wydruku. Minimalizujemy możliwość pomyłki. Najprostszym rozwiązaniem jest generowanie ostatecznych PDF-ów z jednego pliku.

8. Osobne pliki

Zapisuj każdą maskę uszlachetnień w osobnym pliku. Jeśli decydujesz się na dwa rodzaje folii, np. złotą i srebrną, to dla każdego koloru również wymagany jest osobny plik.

9. Opisz pliki

Ta porada może się wydawać bzdurą, ale to pozory. Wierzcie lub nie, na liście niezliczonych supermocy naszych technologów nie figuruje czytanie w myślach. Kolor folii, rodzaj lakieru – te wszystkie informacje powinno znaleźć się w opisie plików.

10. Pytaj!

Nie rozumiesz, masz wątpliwości, nie do końca wiesz jak – najprościej jest zapytać! Kilkuminutowa rozmowa z kompetentną osobą może zaoszczędzić masę czasu i zbędnej pracy Tobie i osobie, która musi pliki zweryfikować.

Przydatne linki:
Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz w naszym poradniku.
Jeśli nadal masz wątpliwości skontaktuj się z Biurem obsługi Klienta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć plik z maską pod uszlachetnienie, koniecznie obejrzyj filmik instruktażowy.

Loading...
lidia piasecka

Lidia Piasecka

Graficzka w Totem.com.pl. Pisze, bo lubi, ale tylko wtedy, gdy nie rysuje.
Fanka oldskulowych mebli, które własnoręcznie doprowadza do stanu świetności. Wielbicielka kotów, ciem i Muminków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twoje imię wraz z treścią komentarza zostaną opublikowane na blogu.
Administratorem tych danych będzie firma Totem.com.pl
Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.